Походження життя на землі

Підготувала вчитель біології Кравчина Н.І
  Тема: Походження життя на землі
  Мета: ознайомитися з основними теоріями походження життя на Землі; розвивати вміння логічно й послідовно викладати свої думки, аргументовано відстоювати свої погляди й переконання; уміння проводити доказові матеріали; сприяти етичному вихованню учня в плані формування цілісного погляду на навколишню дійсність.
Тип уроку: урок – диспут

План уроку
  1.  Організаційний момент
  2.  Мотивація навчальної діяльності
  3.  Актуалізація навчальної діяльності
  4.  Вивчення нового матеріалу
  5.  Закріплення знань
  6.  Підсумки уроку
  7.  Домашнє завдання
Хід уроку
  •  Гете сказав «Я завжди казав і не втомлююсь повторювати, що світ не міг би існувати, якби він не був так просто влаштований» одним з найбільш важких і в той же час цікавих у сучасному природознавстві є питання про походження життя.
  •  Багато видатних вчених – біологів були глибоко віруючими людьми.
  •  Чи в змозі вчені відтворити процес виникнення життя?
  •  Ні учні не в змозі відтворити цей процес з такою ж точністю, як це було кілька мільярдів років тому. Навіть найбільш ретельно поставлений дослід буде лише модельним експериментом, позбавленим ряду факторів, які супроводжували появу живого на Землі.
  •  Які основні труднощі для відтворення цього процесу?
  •  Основні труднощі у неможливості проведення прямого експерименту з виникнення життя. Цей процес настільки унікальний, що на сьогодні не існує якогось одного чітко доведеного механізму виникнення життя, є тільки гіпотези.
Які думки ви можете висловити щодо сучасного світу?
  •  Наш світ сповнений чудес: великий і маленький, простих і геніальних, великих – як захід сонця і нічне небо, всіяне зорями.
  •  Маленьких – як пташка славка (20гр. хоробрості закутані у пір’їнки), що долає 4,5 тис. км., щоб долетіти до Південної Америки.
  •  Геніальних – скати виробляють енергію чайки опріснюють морську воду, восьминоги подорожують з допомогою реактивного двигуна.
  •  Простих – на старість ми зосереджуємо увагу на більш простих речах, які колись у молодості вважали мало суттєвими: усмішка, лагідне слово, спів птахів, тепло сонця.
  •  Коли ми роздумуємо про все це, рано чи пізно виникає питання: - Звідки це все взялось?
Всесвіт, Земля, Я ?
  •  Ось на ці та інші запитання ми спробуємо знайти відповіді на сьогоднішньому уроці. Тема якого «Походження життя на Землі»
Девіз: Наш світ – корабель, на якому розум вітрило, а думки – кермо. Що таке життя?  (обговорення с класом)
  •  Життя є спосіб існування білкових тіл, і цей спосіб полягає по суті в постійному самовідновленні складових частин цих тіл.
Ф. Енгель Чи є це визначення абсолютним?
  •  Я хочу сказати, що мертве тіло відрізняється від живого тим, що обмін речовин у ньому спрямований на руйнування.
  •  Відповідно до визначення Енгельса, віруси частково є живими істотами; позаклітинною вони існують у вигляді кристалів, а всередині клітини є її складовою частиною.
Який же висновок ми можемо зробити?
  •  Ознаки живого відносні.
 Немає єдиної думки щодо походження життя. Існує кілька гіпотез з-поміж яких ми розглянемо такі:
  1.  Гіпотеза самозародження живого з неживого
    1.  Теорія панспермії
    2.  Гіпотеза креаціонізму
    3.  Еволюційна теорія Дарвіна
Чи можливе виникнення життя на Землі в наш час?- Колись Дарвін писав: «Часто стверджують, що в наш час є всі умови для виникнення примітивних істот, які були колись. Але якби зараз в якій-небудь маленький водоймі, що містить усі необхідні солі, за доступу світла, енергії хімічно утворився білок, здатній до подальших складних перетворень, то цей білок негайно був би зруйнований і знищений, що було б неможливим до виникнення живих істот».