Синельниківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1

 

Екологічний будинок

Підготувала Вчитель географії Буря Світлана Петрівна

 

Мета:  визначити  ознаки екологічного будинку;

             навчитися розробляти рекомендації будівництва екологічного будинку;

             виховувати  бережливе ставлення до природних ресурсів та національних             традицій нашого народу, дизайнерські вміння.

 

Тип уроку:  захист проекту

   Хід уроку         

 

 

І. Мотиваційно-організаційний етап

Учитель (інформаційне звернення)

Перед тим як  почати зводити  будинок, непогано  подумати б про здоров'я людей, які будуть у ньому жити. Будівля екологічного будинку поліпшить ваше життя й зменшить ваш вплив на навколишнє середовище. Провідним кроком є ретельний вибір матеріалів, часом не зовсім ощадливих з погляду фінансів, але неминучим для його втілення. Необхідно аналізувати морфологію землі, розподіл води й вітру, розташування сонця. Також важлива відсутність сильних магнітних полів і  вулканічних порід, радіактивних мінералів. Важливе проектування з повторним використанням води, утвореної метеорологічним шляхом для подальшого використання її з метою, наприклад, зрошення власного саду. Одне з правил екологічної архітектури -  звести будинок, що буде "дихати". Головна помилка, допущена при будівництві, - тонкі стіни, які харчують вологу,  або недостатнє утеплення, що  викликає утворення вологого мікроклімату, шкідливого для дихальних органів,  всередині приміщення.  Щоб уникнути цього, слід використовувати  глиняну цеглу, яка поглинає надлишок вологи,  або дерева, що є одним із найбільш екологічно чистих матеріалів. Стіни, побудовані з цими матеріалами, є термостійкими.  Важливим фактором екологічності будинку є запобігання використання матеріалів, шкідливих для здоров'я, таких як поліуретан, формальдегід, синтетичних розчинників і свинцю.

Як  же побудувати екологічний будинок? Що таке екологічне будівництво? Як зробити свій дім затишним та привітним?

  З метою вирішення цієї проблеми слід об'єднатися в групи .

ІІ.Діяльнісно-практичний етап

І. Група « Географи»

 Завдання

1.  Як у давнину вибирали місце для будівництва.

2.  Визначити екологічно чисті регіони міста. Створити  екологічну карту

 м. Синельникового.

ІІ.Група» Будівельники»

Завдання

1. Настільки екологічно  чистим  було будівництво у давнину на території України.

2. Які будматеріали можна  вважати екологічно чистими .

ІІІ. Група «Дизайнери»

Завдання

1. Переваги внутрішнього середовища  української хати.

2.   Фен-шуй сучасного будинку.

Як  же обирали  місце під нову будову ? ( досліджували географи)

І. Група «Географи»

Це початкове і найважливіше дійство – від нього залежить вся історія житла та затишок у ньому. На вибір впливає багато факторів та умов: як далеко знаходитиметься житло від вулиці, який буде рельєф у нього, як буде розміщена будівля щодо сторін світу. І це лише вершечок айсберга. Раніше була ціла система, супроводжена обрядами, ритуалами, кожний мав сенс та власну наповненість, але з часом комплекс дій розклався на розрізнені частини і залишився лише серед сільського населення, та й там не повністю.

Щоб відшукати нове місце для житла, треба було враховувати цілу низку чинників:

·     Город мусив бути за хатою та комплексом хлівів і виходити до води.

·     Місце повинно бути спокійним, тобто на цілині.

·     Треба, щоб воно було без вологи, а зранку щоб там не випадала роса.

·     На ньому не повинні рости дерева.

·     Місцина повинна бути затишною, а це можливо  у випадку, коли там водилась худоба – вона поганого не вибере. Так і в родині буде затишок та мир.

·     Повинно бути місце для господарських будівель, а також із зручним під’їздом.

·     Враховуючи сторони світу, треба будувати хату входом на південь або схід.

Крім показань та побажань, було ще й багато застережень та заборон. Справа  будівництва була дуже важливою – на все життя.

·     Нова хата мусила бути не меншою за стару – так не буде зменшуватися родина.

·     Не можна будувати на тому самому місці, де раніше була стара – треба хоч трохи, але зміститися.

·     Врахувати родину, що жила поперед цього,  не можна, щоб у ній були п’яниці, злодюги чи інші небезпечні родичі. Також якщо члени попередньої  родини  померли від пошесті або довго хворіли. Це все пророкувало таку ж долю новій родині.

·     Не можна будувати на місці, де були сварки, бійки, розлучення.

·     Де когось убили або інакше осквернили місце. Якщо тут було поховання когось, а особливо вішальника.

·     На місці старої церкви або іншого святого місця.

·     На частині землі, де раніше молотили.

·     Не можна обирати місце для забудови на роздоріжжі, пустирі, вигоні або на межі.

·     Не ставити хату на місці, що ділить дві ділянки землі навпіл.

·     Не можна ставити на стежках, дорогах, болотах, камінні.

·     Небезпечно ставити на місці, де раніше росло дерево. Особливо уважним треба бути, щоб це не були терен, бузина, груша, а головне - калина – найворожіша рослина для цієї дії.

·     На місці льоху або ями, хліва чи стайні, смітника чи помийної ями.

·     На місці, де зазвичай збирається дощова вода.

·     Дуже небезпечно ставити хату на місці тієї споруди, яка раніше згоріла від удару блискавки.

Враховуючи складність справи, самотужки таке відповідальне рішення не приймали. Користувалися допомогою старих людей, що пам’ятали традиції  або зверталися до ворожок. Можна було перевірити безпечність місця тим, що посіяти жито, і від того, як воно зростало, вирішувалось, чи будувати тут хату,  чи ні.

Найкращим часом вважалася весна або літо. Серед усіх днів тижня найкращим  для побудови була п’ятниця, особливо на повний місяць – так у  хаті буде добро та достаток. По всій Україні сприятливими днями були вівторок, четвер, п’ятниця або субота.Не бажаними для будівництва були такі часи як високосний рік, понеділок, середа та свята.

 Висновок учнів.

Українська хата - головна споруда українського народу, тому що вона жива і може допомагати людям, а може нашкодити їхньому життю. Тому велику увагу українці приділяли вибору місця розташування нової хати. До уваги брали  багато чинників: віддаленість від злих місць, де колись були містичні історії і жили злі люди. Розташовували хати біля річки, тому що вона очищає людину та оселю. Вибір місця – один із обрядів українців.  місця під будівництво майбутнього житла – дуже важлива справа, що потребує немалих знань та уваги. В Україні, як і в багатьох країнах, це розуміють і  донині дотримуються встановлених традицій.

Настільки ж  екологічно чистим  було будівництво у давнину на території України?( досліджувала група « Будівельники»).

Досить цікавим варіантом  є будівництво традиційної для українців хати-мазанки. За такою технологією будівлі зводилися не лише в Україні, а й у Європі, зокрема в Англії, Італії, Іспанії, а в країнах Африки її і зараз активно використовують.
 Мазанка - це найтепліша хата з усіх хат, які будуються з глини. До того ж зводиться вона досить швидко. Каркас мазанки - дерев'яний, як правило, з білої акації (в Україні), заповнений глиною. Якщо  в саманних будівлях фундамент не використовували, то тут під основні опори могли класти камені або обпалені стовбури дерев. Поперечками каркаса служили гілки зрубаної акації, що входили в спеціально зроблені отвори в стійках. Такий каркас будується без цвяхів! Потім у  дерев’яні поперечки вплітали гілки, щоб вийшов своєрідний "кошик". Після всіх цих нехитрих операцій каркас мазали, використовуючи глиняно-солом'яну суміш, де кількість соломи становила від 10 до 70 відсотків за масою. Використовувалась і каолінова глина, що надавала будівлі традиційний білий колір. ( Детальніше ознайомитися з технологією можна, переглядаючи відео « Екологічно чистий будинок»).

Висновок переглянутого

Бажаючи максимально раціонально використовувати природні ресурси, Сергій Боженко продумав у будинку все до найдрібніших деталей. На даху встановив саморобні сонячні колектори, які забезпечують садибу гарячою водою у погожі дні. У похмурі дні воду підігріває грубка або бойлер, який вмикається автоматично. Газ для приготування їжі та опалення будинку Сергій Боженко виробляє завдяки біогазовій установці, облаштованій на місці вигрібної ями. Ще однією особливістю хатини Сергія Боженка є те, що за розмірами вона – зменшена копія піраміди Хеопса. Чоловік вірить, що пірамідальна форма добре впливає на енергетику в оселі. Зокрема, в таких місцях уповільнюються всі біологічні процеси, люди живуть довше і менше хворіють.

Висновок учнів

Ми не закликаємо жити в старій моделі житла, який не відповідає сучасним вимогам комфорту і способу життя. Ми намагаємося звернути увагу на технології і допущені помилки  для того, щоб використовувати досвід предків,  перевірений століттями для будівництва сучасного комфортного, доступного житла. Якщо врахувати і не допустити всі перелічені помилки, то можна отримати якісний, теплий, екологічно чистий, людяний, довговічний будинок, який несоромно буде залишити праправнукам.

 У чому переваги  внутрішнього середовища  української хати? ( Досліджувала група «Дизайнери»).

В Україні хати дивовижні. Прикрашені, вибілені, пахучі, завжди чисті, розмальовані кольоровими фарбами та глиною, доброзичливі до гостей. В інтер’єрі хати відображаються українські народні традиції, символіка, містичні явища, звичаї та обряди. Хата дає людині надійний захист, який оберігає від злих духів, дарує спокій. Усередині українська хата в Україні не мала відмінностей, але в деяких місцях в її інтер’єрі  вони були, такі як національні, господарчі тонкощі українців.  Всередині хата поділялася на різні зони. Зона для роботи — це піч та мисник, зона для обрядів – стіл, зона для побуту – ліжко або долівка, лава або колиска. Орнаменти української хати містили в собі в цілому два кольори: синій і жовтий , які мали магічну та символічну силу. У кожній хаті повинні бути вишиті рушники та інша вишивка. Це добробут української родини, показ талантів та навиків жінки. Символи на рушниках мали різні значення, на них можуть бути виявлені різні призначення людини, містичний зміст. Лінія на рушнику означає  довге життя, калина - жіночу красу та молодість, виноград – благополуччя родини, а квіти – побажання багатодітності для жінки. Цими рушниками завжди прикрашали куток, українські меблі. Вони служили оберегом для їжі. ( Пропунуємо віртуальну подорож до музею  «Відео»).

Висновок учнів

Українська хата для кожного українця є дорогим скарбом та вічною пам’яттю про життя наших предків. З часом хати стали будинками, але у нас назавжди залишилась пам’ять про них та їх вплив на свідомість людини.

 Висновок учителя  ( на фоні відео « Українська хата» )

Отже,  ми зробили крок у минуле і можемо зробити такий підсумок, що:

·оселю будували біля водойм, на захищених від вітру ділянках

·хата затишна, тепла, гігієнічна, екологічно чиста

·узимку- захист від холоду, влітку -  від спеки, свіжість, прохолода

·використовували природні матеріали(глину,  солому, очерет, дерево, вапняк,  камінь, скло)

·стіни з вальок (суміш глини з соломою), стеля з очерету,соломи

·каркас із дерева  заплітали лозою

·інтер'єр був простий, але затишний.

 

Учитель

Хочу звернути вашу увагу на дослідження учнів щодо будівництва житла у часи «хрущовської  відлиги», адже ці будинки є  й у нашому місті ( пропоную відео).

Враховуючи досвід поколінь,  як же нам будувати екологічне житло у нашому місті?

Як вибрати оптимальне місце під забудівлю.? Я надаю слово  географам,  які визначали ці екологічно чисті та сприятливі місця ( аналізує група « Географи»).

При виборі місця для проживання, окрім загальних екологічних характеристик регіону,  слід враховувати і можливі локальні впливи промислових підприємств.  Так,  у східній частині нашого міста   є поролоновий завод , сміттєзвалище,   великі сільськогосподарські об'єкти,  де використовують мінеральні добрива, оббризкують рослини від шкідників хімічними розчинами. Західна частина  міста знаходиться в низині, тут близько залягають підземні води, і хоч роблять дренаж,  є надмірна вологість.  Південь міста , який заселений багатоповерхівками, має поряд ставок «Червоний»,  куди стікають нечистоти майже всього міста, що не можна назвати сприятливою зоною. Північна частина найбільш сприятлива під забудову,  незважаючи на деякі чинники: залізниця, автошляхи, але ці фактори можуть бути усунені. Наприклад, від шуму автомагістралі можна захиститися двокамерними склопакетами, орієнтацією спалень на тиху сторону, створенням на ділянці «шумової тіні» за допомогою високого паркану чи густою зеленою огорожею. Можливість реалізації таких рішень слід врахувати на стадії вибору ділянки або готового житла.мат буде дуже складно. Ми створили екологічну карту міста, яку пропонуємо розглянути ( надається в електронному вигляді).

Висновок учнів

 Таким чином під час вибору місця будівництва слід ретельно вивчити географічні та екологічні чинники  як регіональні, так і локальні.

Які будматеріали можна вважати екологічно чистими ?( аналізують будівельники)

 Ми звернулися  до ринку будматеріалів. Ще буквально кілька років тому традиційна турбота про здоров’я людини і екологію житла, як правило, зводилася тільки безпосередньо до вибору відповідного місця для будинку. Тобто  біля озера або річки — добрі, екологічно чисті, а, наприклад, поблизу  промислового  підприємства або шумної траси — не дуже.
Тепер же для споживачів у широкому асортименті пропонуються екологічні фарби, лаки, шпалери,  плюс екологічно чистий клей до них. Треба уміти розбиратися в хімії, щоб відрізнити дорогу гіпоалергенну фарбу від звичайної, тим більше що ціна сьогодні – зовсім не показник якості.
Так що є екологічно чисті будівельні матеріали.
Таку назву мають матеріали, які виготовлені виключно і повністю із сировини природного походження. Вони абсолютно не шкідливі і для нашого з вами здоров’я, і для довкілля. Плюс до всього сучасні екологічно чисті матеріали позитивно впливають на людину. Одним із найважливіших показників екологічності будматеріалів є їх здатність повністю розкладатися в природних умовах. Подібні властивості має тільки невелика частина будматеріалів. Дуже невелика. Це дерево, кам’яні породи, шовк, натуральна шкіра, бавовна, повсть і тому подібне.
Вважається, що такі екологічні матеріали можна використати лише для внутрішньої обробки житла (шпалери, гіпсокартон, паркет і тому подібне). Але екологічно чисті матеріали ще використовують і для створення каркасів будівель і захисту їх від вітру, для звукоізоляції будівель і їх утеплення. У продажу можна вибрати і готові панелі, поклеєні натуральною тканиною, на які потім укладають паркет або ламінат. Ціна таких матеріалів не набагато вища звичайних — на 10-20%. Якісна продукція обов’язково має сертифікат, у якому вказана відповідність цього товару своїй безпосередній назві з першою частиною слова – біо, еко і тому подібне. Якщо ви введете на сайті центру сертифікації, яким був виданий цей документ, номер сертифікату, ви зможете з’ясувати, справжній він чи  підроблений.

Висновок учнів

Якісний будівельний матеріал створить мікроклімат, який буде сприятливо впливати на людину. Тому, вирішивши зайнятися будівництвом оселі, потрібно досить серйозно підійти до вибору того або іншого матеріалу, детально вивчити їх характеристики і властивості.

Фен-шуй сучасного будинку. Як оформити інтер'єр ?( Аналізують дизайнери)

Усе починається з планування майбутнього обійстя. Ще до його появи  варто відчути те місце «своїм» та «позитивним». Як не захоплюватися нашими «одноземлянами»- трипільцями? У них будинки були круглі. Тобто проблем із застоєм енергії та накопиченням «негативу» по кутках не виникало. Хоча, з іншого боку, вона і не встигла б застоятись, зважаючи на ритуал спалювання старих осель при переході на нове місце. Можливо, саме такі обставини дозволили цій культурі благополучно жити сотні років без війни і лише через природну катастрофу розпорошитися по Європі та Азії?
Тепер прямокутник чи квадрат – наш майбутній дім. Чотири сторони, чотири стіни, чотири кутки, чотири сторони світу, чотири пори року.

Зима - на півночі, весна - на сході, літо – на півдні, осінь – на заході. Оскільки рік починається із зими, то плануємо з північного заходу. Перехід, де закінчується осінь та починається зима, у слов’ян символізував вогонь, бо від нього «все народжується». На цьому місці ставили піч. Сьогодні – це ідеальне місце для кухні.
На півночі стояла колиска, тепер – дитяча. А на північному сході –ліжко господарів. Спальня – то святе місце. Чужі тут не бувають. Ніхто не мав сідати чи лягати на перини та подушки, адже там живе енергія нових справ. Чужорідному тут не місце.
Місце сну завжди ретельно оберігалося. Вважається, хто спить головою на схід, отримує духовні знання, хто на південь – матеріальне благополуччя. Якщо ви не проти ні того, ні іншого – вкладайтеся на південний схід. Чудово, якщо прокидаючись, будете бачити сонце у вікні.

Приготування та прийом їжі – відновлення не тільки фізичних, але й духовних сил. При сумісній трапезі -  ще й обмін енергією. Через це місце для кухонного столу -  на сході.
Перехід від весни до літа, від юності та закоханості до зрілості та матеріального благополуччя – надзвичайно важливий період у житті людини. У домі – це південно - східний кут – найпочесніше місце – божниця. Тут місце для найсвятішого, найдорожчого.  Для оберегів, дідуха, новорічної ялинки. Наш сучасний ідол – телевізор – зовсім не по праву зайняв це місце.

Південь (літо) – символ матеріального достатку, завершення справ. У цьому кутку - місце для шаф, сейфів, гардеробних. Тобто зберігання набутого майна.
Захід (осінь) – життєва мудрість. На південному заході, біля входу,  колись були полиці з чистим посудом. У сучасному житті їх можна замінити шафою – купе, де довгий час зберігаються випрані і провітрені сезонні речі.

Вітальню краще планувати у центрі. Вона має бути просторою, найбільшою за площею кімнатою у будинку. Центральна кімната – центр рівноваги енергії дому.

Особливу увагу слід приділити речам, що наповнюють будинок.  Щоб у ньому жили гармонія та затишок, речі повинні мати своє місце, не бути розкиданими, нести позитивну енергетику. Варто бути обережними із дзеркалами. Не потрібно розміщувати їх у спальні (особливо навпроти ліжка) і коридорі. Властивість дзеркал -  накопичувати та випромінювати позитивну та негативну енергію - відома давно. Картини не повинні зображувати катастрофи, битви, баталії, кровопролиття, нести загрозливий чи песимістичний характер. Не вітаються рослини, що плетуться, опудала тварин, панцирі черепах, мушлі.
Особливою захисною силою володіють речі, зроблені власними руками. Раніше це були вишиті рушники, скатертини, кухонне приладдя, особливо якщо вони перейшли у спадок від бабусь – прабабусь, зберігши та примноживши програму на любов, мир та добробут.
Над очищенням енергетики «працюють» і домашні тварини, особливо коти.

Висновок учнів

Сенс людського буття полягає в насолоді життям. Воно прекрасне зі всіма  недоліками. Тому не слід займатися пошуками сенсу буття, а потрібно так організувати своє життя, щоб бути якомога щасливішим. Для цього існує стародавнє китайське мистецтво Фен-шуй, яке може принести щастя, достаток і задоволення в наш будинок, дозволяючи жити в гармонії із собою і всім, що нас оточує.

Висновок учителя

Отже,  досліджуючи чинники та ознаки екологічного будинку,  пропоную переглянути

основні ( презентація « Екологічний будинок»)

ІІІ.  Підсумковий етап

Використовуючи метод веб-квест ( працють із сайтом https//www.google.com.ua/webhp?)  створюють проект екобудинку згідно з  вивченими ознаками та чинниками, демонструють у вигляді презентації, (див. «Підсумкова презентація»)