Синельниківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1

 

Механічний рух. Відносність руху. Траєкторія. Шлях, що пройшло тіло.

 

Мета уроку: дати визначення механічного руху, познайомити з двома найпростішими видами механічного руху, основною задачею механіки та способами її розв’язання; розглянути які задачі розв’язує механіка в наш час; розвивати творче мислення; виховувати наполегливість, сприяти естетичному вихованню.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: мультимедійний проектор, відеоматеріали до уроку, електронна презентація

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.  Визначення мети і завдань даної теми

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Що називають матерією?

Форма існування матерії?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. У повсякденному житті ми спостерігаємо рух людей, машин, літаків, птахів, рух м'яча на спортивному майданчику, падіння краплин води з крана тощо. Поряд із цим ми бачимо й нерухомі тіла: будинки, дерева, залізничні колії.

 Рух - дуже важливе слово, термін. Він означає взагалі будь-які зміни у природі. Рух - це розвиток. Відсутність руху означає відсутність не тільки живої, а й неживої матерії. Бо все, що навколо нас, - змінюється, а змінюється - значить, рухається. Прочитав книгу - порозумнішав - значить, змінився (на краще). А змінився - значить, зрушив з місця, тобто рухався (у своєму розвитку).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Електронний плакат Вимірювання відстані і часу.jpg

1.      Найпростіший вид руху - механічний рух.

2.      Механіка  - розділ фізики, що вивчає закономірності механічного руху.

3.      Класична механіка складається із трьох основних розділів — статистика, кінематика і динаміка. В статистиці розглядають умови складання сил і закони рівноваги тіл. В кінематиці дається математичний опис можливих видів механічного руху, не розглядаючи ті причини, які забезпечують здійснення кожного конкретного виду руху. В динаміці вивчають вплив взаємодії між тілами на їхній механічний рух.

4.      Тілом відліку.

5.      Траєкторія руху. Шлях. Основні одиниці шляху.

6.      Відносність механічного руху.

7.      Матеріальна точка

ІV. Закріплення нового матеріалу.

 Робота в групах. (електронна презентація)

Завдання групи № 1

 1. Вкажіть тіло відліку для автомобіля, що рухається.

 2. Велосипедист рухається рівною, прямою дорогою. Траєкторія яких частин велосипеда відносно Землі є прямолінійною, а яких - криволінійною?

 3. Намалюйте траєкторію руху сидіння велосипеда відносно дороги.

 Завдання групи № 2

 1. Вкажіть тіло відліку для літака, що летить.

 2. Велосипедист рухається рівною, прямою дорогою. Траєкторія яких частин велосипеда відносно Землі прямолінійна, а яких - криволінійна?

 3. Намалюйте траєкторію руху педалі велосипеда відносно дороги.

 Завдання групи № З

 1. Вкажіть тіло відліку для підводного човна, що рухається.

 2. Велосипедист рухається рівною, прямою дорогою. Траєкторія яких частин велосипеда відносно Землі прямолінійна, а яких - криволінійна?

 3. Намалюйте траєкторію руху ободу колеса велосипеда відносно дороги.

 Завдання групи № 4

 1. Вкажіть тіло відліку для планети Земля.

 2. Велосипедист рухається рівною, прямою дорогою. Траєкторія яких частин велосипеда відносно Землі прямолінійна, а яких - криволінійна?

 3. Намалюйте траєкторію руху ланки ланцюга велосипеда відносно дороги.

V. Підсумок уроку.

Домашнє завдання: §1,2.