Синельниківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1

 

Урок природознавства

Розробила вчитель Бородавка Є.П.

 

Тема:Які зміни відбуваються в природі навесні?

Мета:вчити учнів виявляти зміни,що сталися навесні в неживій природі, в житті рослин, тварин, птахів;з'ясувати причини,що зумовлюють ці зміни;

розвивати спостережливість,увагу,пам'ять,пізнавальні інтере-

си,вміння порівнювати,аналізувати,розширювати кругозір;

вдосконалювати вміння займатись пошуково-дослідницькою

діяльністю,працювати в групах;

виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища,любов до природи.

Тип уроку:узагальнюючий урок-екскурсія

Обладнання: ноутбук, мультимедійна система, картки із зображенням птахів, тварин, рослин, предметні малюнки, запис звуків лісу, пташиний спів.

 

Хід уроку

І.Організація класу.

1.1.Вступне слово. (Демонстрація слайду №1).

Вчитель:усміхніться всім навколо

небу, сонцю, добрим людям

і тоді обов'язково

наш урок цікавим буде.

    ІІ. Хвилинка спостережень.

    Аналіз показників погоди(стан неба, опадів, хмарності, температури повітря, вітру), висоти сонця над горизонтом.

      -Скільки було хмарних днів,скільки ясних?

      -Яка була найвища температура повітря? Яка найнижча?

      -Які були опади?

      -Яка сьогодні погода?

      ІІІ. Актуалізація опорних знань.

      3.1.Відгадування загадки

      Ясне сонечко пригріло,

      розігнало довгі сни

      в рівчаках заклекотіло

      все діждалося...весни. (Демонстрація слайду №2).

      3.2.Складання асоціативного куща.(Демонстрація слайду №3)

      Вчитель:Що дарує нам весна? З чим асоціюється це слово? (Тепло,зелень,радість,квіти,сонце).

        ІV. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми уроку.

        4.1.Розповідь учителя.

        (Звучить п'єса “Пори року,весна”)

        Вчитель: весна чудова пора року. Як тільки сонечко торкнулося землі своїм лагідним промінчиком природа почала прокидатись від сну.Задзюрчали струмочки,заспівали пташки,з'явились перші прутики зеленої травички

        (Демонстрація слайду №4).

        Всі зміни,що відбуваються в природі навесні ми сьогодні побачимо,бо ми побуваємо у весняному лісі, але уявно (віртуально).Будемо подорожувати,спостерігати, милуватись красою лісу.

        Працювати будемо в групах “Дослідники” тварин, птахів, рослин, народознавці.

        V.Систематизація та застосування набутих знань,умінь,

        навичок.

        5.1Робота з таблицею “Правила поведінки в природі”

        Вчитель:зараз ми вирушаємо до лісу і перед віртуальною мандрівкою хочу звернутись до вас словами поета “Вмійте природу любити, кожній стеблинці радіти”

        (Демонстрація слайду №5)

          Пригадаємо правила поведінки в природі:

          а) не розпалюй вогнища

          б) не ламай гілок

          в) не лишай після себе сміття

          г) не руйнуй гнізда птахів

          д) не кричи, не вмикай музику.

          5.2.Робота в групах.

          а)Звіт про пошукову роботу 1групи“Дослідники рослин”.

          (Демонстрація слайду №6).

          Вчитель:як приємно вдихнути у лісі свіже повітря. Погляньте,яке розмаїття рослин.Але краще про життя рослин

            навесні нам розкажуть наші дослідники,що займались пошуковою діяльністю.

            (Доповідь учнів.Демонстрація слайду №7).

            Багато рослин, тварин, птахів, комах знаходяться під охороною держави і занесені до Червоної книги України.

            (Демонстрація слайду №8).

            б) Звіт про пошукову роботу 2 групи”Дослідники птахів”

            (Звучить спів солов'я)

            Вчитель:як зачаровує пташиний спів. Прислухайтесь, хто ж це співає (соловей найкращий співак, улюбленець травневої ночі, ця пташка є символом радості).

            Зі змінами у житті птахів нас ознайомлять Дослідники птахів. ( Доповідь учнів. Демонстрація слайду №9)

            ФІЗХВИЛИНКА(Під музичний супровід.Демонстрація

            слайду №10).

            в)Звіт про пошукову роботу 3групи”Дослідники тварин”.

            Вчитель:відгадайте загадку: Взимку білий, влітку сірий ( Заєць)

            - А чому заєць змінює колір хутра? Як називається це явище?

            (Линяння)

            Про зміни в житті тварин навесні доповідатимуть Дослідники тварин. ( Доповідь учнів.Демонстрація слайду №11 ).

            г)Звіт про пошукову роботу 4групи”Народознавці”.

            Вчитель:з давніх-давен люди спостерігають за змінами в природі навесні і складають різні прикмети.

            Група Народознавців теж працювали і ознайомлять нас з прикметами,пов'язаних з весною.

            ( Доповідь учнів.Демонстрація слайду №12).

            VІ. Узагальнення знань,умінь,навичок.

            6.1. Самостійна,робота в групах.

            Вчитель:щоб перевірити чи уважними ви були попрацюйте в групах. У кожної групи є завдання в конверті.Але спочатку

            пригадаємо правила роботи в групах.

            (Демонстрація слайду №13).

            Завдання 1групи: рослини розподілити на дерева, кущі,

            трав'янисті рослини.

            2.групи: розподілити малюнки птахів на осілих та

            перелітніх.

            3.групи: розподілити тварин на диких і свійських.

            4.групи: скласти ланцюги живлення

            VІІ.Підсумок екскурсії.

              1. 7.1.Бліц-інтерв'ю

                - Де ми сьогодні побували?

                - Які зміни в природі ви побачили?

                - Що вам особливо запам'яталось?

                (Демонстрація слайду №14).

                7.2. Оцінювання-тестування.

              Вчитель:у кожного є картка з тестами,перевірте свої знання.

              (Взаємоперевірка)

              1. 7.3.Домашнє завдання.Намалювати малюнок на тему “Весна у лісі”