Урок природознавства
Розробила вчитель Бородавка Є.П.
Тема:Які зміни відбуваються в природі навесні?
Мета:вчити учнів виявляти зміни,що сталися навесні в неживій природі, в житті рослин, тварин, птахів;з'ясувати причини,що зумовлюють ці зміни;
розвивати спостережливість,увагу,пам'ять,пізнавальні інтере-
си,вміння порівнювати,аналізувати,розширювати кругозір;
вдосконалювати вміння займатись пошуково-дослідницькою
діяльністю,працювати в групах;
виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища,любов до природи.
Тип уроку:узагальнюючий урок-екскурсія
Обладнання: ноутбук, мультимедійна система, картки із зображенням птахів, тварин, рослин, предметні малюнки, запис звуків лісу, пташиний спів.
Хід уроку
І.Організація класу.
1.1.Вступне слово. (Демонстрація слайду №1).
Вчитель:усміхніться всім навколо
небу, сонцю, добрим людям
і тоді обов'язково
наш урок цікавим буде.
ІІ. Хвилинка спостережень.
Аналіз показників погоди(стан неба, опадів, хмарності, температури повітря, вітру), висоти сонця над горизонтом.
-Скільки було хмарних днів,скільки ясних?
-Яка була найвища температура повітря? Яка найнижча?
-Які були опади?
-Яка сьогодні погода?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
3.1.Відгадування загадки
Ясне сонечко пригріло,
розігнало довгі сни
в рівчаках заклекотіло
все діждалося...весни. (Демонстрація слайду №2).
3.2.Складання асоціативного куща.(Демонстрація слайду №3)
Вчитель:Що дарує нам весна? З чим асоціюється це слово? (Тепло,зелень,радість,квіти,сонце).
ІV. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми уроку.
4.1.Розповідь учителя.
(Звучить п'єса “Пори року,весна”)
Вчитель: весна чудова пора року. Як тільки сонечко торкнулося землі своїм лагідним промінчиком природа почала прокидатись від сну.Задзюрчали струмочки,заспівали пташки,з'явились перші прутики зеленої травички
(Демонстрація слайду №4).
Всі зміни,що відбуваються в природі навесні ми сьогодні побачимо,бо ми побуваємо у весняному лісі, але уявно (віртуально).Будемо подорожувати,спостерігати, милуватись красою лісу.
Працювати будемо в групах “Дослідники” тварин, птахів, рослин, народознавці.
V.Систематизація та застосування набутих знань,умінь,
навичок.
5.1Робота з таблицею “Правила поведінки в природі”
Вчитель:зараз ми вирушаємо до лісу і перед віртуальною мандрівкою хочу звернутись до вас словами поета “Вмійте природу любити, кожній стеблинці радіти”
(Демонстрація слайду №5)
Пригадаємо правила поведінки в природі:
а) не розпалюй вогнища
б) не ламай гілок
в) не лишай після себе сміття
г) не руйнуй гнізда птахів
д) не кричи, не вмикай музику.
5.2.Робота в групах.
а)Звіт про пошукову роботу 1групи“Дослідники рослин”.
(Демонстрація слайду №6).
Вчитель:як приємно вдихнути у лісі свіже повітря. Погляньте,яке розмаїття рослин.Але краще про життя рослин
навесні нам розкажуть наші дослідники,що займались пошуковою діяльністю.
(Доповідь учнів.Демонстрація слайду №7).
Багато рослин, тварин, птахів, комах знаходяться під охороною держави і занесені до Червоної книги України.
(Демонстрація слайду №8).
б) Звіт про пошукову роботу 2 групи”Дослідники птахів”
(Звучить спів солов'я)
Вчитель:як зачаровує пташиний спів. Прислухайтесь, хто ж це співає (соловей найкращий співак, улюбленець травневої ночі, ця пташка є символом радості).
Зі змінами у житті птахів нас ознайомлять Дослідники птахів. ( Доповідь учнів. Демонстрація слайду №9)
ФІЗХВИЛИНКА(Під музичний супровід.Демонстрація
слайду №10).
в)Звіт про пошукову роботу 3групи”Дослідники тварин”.
Вчитель:відгадайте загадку: Взимку білий, влітку сірий ( Заєць)
- А чому заєць змінює колір хутра? Як називається це явище?
(Линяння)
Про зміни в житті тварин навесні доповідатимуть Дослідники тварин. ( Доповідь учнів.Демонстрація слайду №11 ).
г)Звіт про пошукову роботу 4групи”Народознавці”.
Вчитель:з давніх-давен люди спостерігають за змінами в природі навесні і складають різні прикмети.
Група Народознавців теж працювали і ознайомлять нас з прикметами,пов'язаних з весною.
( Доповідь учнів.Демонстрація слайду №12).
VІ. Узагальнення знань,умінь,навичок.
6.1. Самостійна,робота в групах.
Вчитель:щоб перевірити чи уважними ви були попрацюйте в групах. У кожної групи є завдання в конверті.Але спочатку
пригадаємо правила роботи в групах.
(Демонстрація слайду №13).
Завдання 1групи: рослини розподілити на дерева, кущі,
трав'янисті рослини.
2.групи: розподілити малюнки птахів на осілих та
перелітніх.
3.групи: розподілити тварин на диких і свійських.
4.групи: скласти ланцюги живлення
VІІ.Підсумок екскурсії.
-
7.1.Бліц-інтерв'ю
- Де ми сьогодні побували?
- Які зміни в природі ви побачили?
- Що вам особливо запам'яталось?
(Демонстрація слайду №14).
7.2. Оцінювання-тестування.
Вчитель:у кожного є картка з тестами,перевірте свої знання.
(Взаємоперевірка)
-
7.3.Домашнє завдання.Намалювати малюнок на тему “Весна у лісі”