Синельниківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1

 

Тренінг "Наші п'ятикласники"

Розробила психолог Граховська С.А.

 

Мета: формування мотивації  у роботі практичних психологів та соціальних педагогів щодо роботи по  адаптації  учнів 5 класу у середній ланці.

Завдання:

Узагальнення  практичних, теоретичних знань та умінь, усвідомлення труднощів, що виникають в учнів 5 класів у процесі адаптації, ознайомлення із заходами профілактики дезадаптації; з метою надання допомоги педагогам шкіл у роботі з учням у період  адаптації до середньої ланки .

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Вступне слово. Всі учасники сидять по колу.

Сьогодні ми проводимо семінар-тренінг "Як допомогти 5-класникам адаптуватися в середній ланці".

Нам хотілося б, щоб те, що ми обговоримо сьогодні, було б корисне і було б у нагоді .

 

Дорослі дуже часто не розуміють серйозності проблеми адаптації для дітей.В результаті замість допомоги та підтримки дитина отримує додаткове навантаження у вигляді більш жорстоких правил поведінки.

 

Колаж - портрет "Образ 5-класника".

Узагальнюя все про що сьогодні ішлося, я хочу вас запитати які взагалі асоціації у вас викликає слово « П’ятикласник»

Давайте створимо образ 5-класника.

На сілуеті 5- класника записуємо, кожен висловлюється почерзі.

Можна підставляти слово "не".

"не": уважні, самостійні, старанні, дисципліновані, слухняні, активні, грамотні, добре читають, добре вирішальні, комунікативні, добре переказують.

 

На сілуєті  прикреплюють піктограмму«невпевненого» 5-класника.

Отже, у нас виник образ «невпевненого»учня, переляканого, тривожного .

Так, ми, педагоги, сприймаємо 5-класників.

 

Вправа «Небезпечні явища»

А чи зможемо ми пригадати   ті часи, коли з початкової школи перейшли в середню ланку.Давайте уявимо себе п'ятикласниками або пригадаємо події того періоду. Чого боялися ми найбільше, переходячи до 5-го класу? Що було найважчим для нас?які проблеми виникають?Які Явища?Чи безпечні вони? (Різні вимоги вчителів, різниця емоційного сприйняття вчителів - добра, сувора, зла).

(мотиваційна криза, занижена самооцінка, незадоволеність своїми досягненнями)

 

Вправа «Порівняння»

Як кажуть все змінюється і ми змінюємося.

Вже ми не діти і тим паче не п’ятикласники, сприйняття життя у нас іншє.

Та як часто ми замислюємося про те як нас  та інших педагогів сприймають  діти?

Я  вам зараз зачитаю сенкани дітей про вчителя.

Сенкан - вірш, у якому п'ять неримованих рядків. Распечатать

УЧИТЕЛЬ

ДОБРИЙ, МУДРИЙ

НАВЧАЄ, ВИХОВУЄ, ЛЮБИТЬ

УЧИТЬ І ВИХОВУЄ ВСІХ НАС

МІЙ ДРУГ

УЧИТЕЛЬ

ЛЮБИМИЙ, ЦІКАВИЙ

РОЗПОВІДАЄ, ОПИТУЄ,ПОВЧАЄ

ЗАВЖДИ ВИПРАВЛЯЄ НАШІ ПОМИЛКИ

МУДРІСТЬ

 

УЧИТЕЛЬ

РОЗУМНИЙ,ЧЕСНИЙ

ПИШЕ, ЧИТАЄ, РАХУЄ

РАДІЄ УСПІХАМ, ПЕРЕЖИВАЄ НЕВДАЧАМ

НАЙКРАЩА ЛЮДИНА У СВІТІ!

 

А ось іще висловлювання про вчителів та проблематику:

 

Витяги з письмових висловлювань дітей про вчителів:

- Не встигаю запам'ятовувати імена вчителів;

- Хочу відпочити від школи;

- Сильно кваплять вчителя;

- Відкриваю щось нове;

- Найважче постояти за себе відповіддю;

- Немає часу на свої справи;

- Обзиваються старшокласники;

- Немає часу на себе і на їжу;

- Став дорослим;

- Зараз все складніше;

- Хочу інших вчителів;

- Зараз легше, ніхто не змушує так старанно працювати;

- Я став розумним, сильним, дурним;

- Зараз я двієчник, іноді я зловживаю;

- Зараз важче і складніше. Сумую, різні думки в голові;

- Тепер я вмію робити все по-дорослому;

- Гірше вчуся, зараз найважче - домашнє завдання;

- Зараз краще, іноді боюся, почуття погані і хороші;

- Зараз більше уроків;

- Дуже важко, дуже багато уроків;

- Хочу канікули. Стало важче, буваю невпевнений, кваплять вчителя;

- Багато труднощів. Стали дорослішими;

- Вмію себе краще контролювати;

- Кваплять на уроках;

- Гірше вчуся, відчуваю втому;

- Стало складно, але я справляюся.

Скільки все ж таки перед дітьми виникає проблем.

Основні з них викликані тим, що умови навчання в середній школі висувають більш високі вимоги до розвитку дитини, рівня знань. Це та різниця у стилі спілкування  вчителів початкової та середньої школи з учнями викликає у дітей дискомфорт, а звідси й зниження рівня успішності.


 

Я пропоную разом скласти свій сенкан про учня-п'ятикласника очами учня 5-го класу (поставити себе на місце учня).

І -група уявить себе відмінником,

ІІ - проблемною дитиною.

Хто? П'ЯТИКЛАСНИК

Який? ..., ...

Що робить? ..., ... , ...

Речення? ...  ...  ...  ...

Синонім до першого слова ..

.

Зачитують сенкани.

Для чого ми складаемо сенкани? Для того, щоб зайвий раз замислитись як же важко дитині адаптуватися. Наскільки серйозно полягає питання .І нам не треба забувати про те що і ми такі були. Для кращого взаємопорозуміння.

Що ми можемо зробити, як ми можемо відреагувати?Що має виправлятися в поведінці вчителя? (На це питання можна не відповідати)

Ми підійшли до головного: 5-класника - "невпевненого" ми повинні перетворити в впевненого допитливого учня.

Якого 5-класника ви хотіли б побачити?

 

10. Вправа "Ідеальний 5-класник".

(Силует 5-класника. На ньому педагоги пишуть якості ідеального учня-п'ятикласника)

Педагоги зачитують написані якості, силует учня вивішується на дошку.

 

Вправа «Адаптаційний портфелик»

Ми говорили про адаптацію учнів 5-х класів до навчання в середній ланці. Давайте узагальнимо та усі разом складемо портфель п'ятикласника,  поклавши до нього все необхідне для успішної адаптації дитини в середній школі. Намальований портфель

 

На дошці намалювати відкритий портфель і на нього прикріпити папір з надписами необхідних складових для успішної адаптації:  фізичне здоров'я; комунікативні здібності; навчальна мотивація, Інтелектуальний та особистісний розвиток, порозуміння з вчителями.

Як ми можемо вплинути на виконання цих умов :

Методичні рекомендації [4]:

1 – Рекомендувати створювати емоційну обстановку на уроці, близьку до початковій школі (жарт, добра іронія, довірливість, похвала, можливість порадитися, відверто поговорити, створення ситуації успіху)

2 - Важливо використовувати нові (інші) форми організації навчання: гра (дидактична, рольова для співпраці), дискусії (диспути) для розвитку вміння відстоювати свою думку, наводити докази, аргументи, практичні роботи для розвитку вміння ставити мету, міні-лекції для формування вміння концентрувати увагу, сприймати зі слуху достатньо великий текст.

12. Підсумок: ми створили образ майже ідеального 5-класника, значить зуміємо і в житті нашіх 5-класників - "невпевнених" переробити в 5-класника - учнів впевнених і допитливих.

Трохи офіційної наукової інформації [4]:

Цілі і результати освіти в початковій школі:

1) Вся робота в 4 класі проходить в атмосфері доброзичливості, готовності прийти на допомогу, індивідуального підходу, активної позиції батьків.

2) Особливу важливість становлять наступні ОУН: а) осмислено читати тексти, що відповідають віку; виділяти в тексті головну думку; переказувати текст; шукати інформацію в підручнику, словнику, довіднику (у тому числі з використанням комп'ютера), б) виконувати роботу за нескладним алгоритмом ; доводити почату справу до кінця; в) порівнювати; г) бачити межу між відомим і невідомим; д) знаходити помилки в своїй і чужій роботі; е) вступати в навчальне спілкування.

У 5 класі:

Крім того, що ми вказали для 4 класу, вчителі 5-х класів враховують якості, які також формуються (мають бути сформовані) в початковій школі - це вміння учнів працювати самостійно, ініціативність (або активність пізнавальної діяльності), вміння розраховувати власні сили, розвиток в учнів навчальної діяльності як відповідального, незалежного від сторонніх впливів поведінки. Враховують також закладені в початковій школі основи контрольно-оцінної самостійності, бажання і вміння вчитися.

Протиріччя: звідки вони з'являються?

1 - Спостереження показують, що на останньому році навчання в початковій школі відбувається істотне збільшення обсягу ЗУН, але не відбувається виражених зрушень у розвитку дітей: не володіють в достатній мірі технікою читання, грамотним письмом, не достатньо володіють технікою самостійних і творчих завдань, недостатньо розвинені навички співробітництва (тобто не достатні уміння-см. 5 клас)

2 - Психологічні особливості: 5 клас - це початковий етап статевого дозрівання. У зв'язку з цим зміни відбуваються і в пізнавальній сфері: сповільнюється темп роботи, велика відволікання, неадекватність реакції на зауваження, часто зухвала поведінка, дратівливість, капризи, часта зміна настрою. Від цього зауваження, покарання, зниження успішності, конфлікти у взаєминах (вчителі, однокласники).

3 - Організаційно-педагогічні особливості: перехід з початкової школи в середню відбувається ривком - замість одного вчителя, який один будував з кожною дитиною та її родиною відносини, з'являється багато предметників, відносини яких з учнем і його батьками стосуються тільки в певних ситуаціях з приводу оцінок і поведінки на уроці.

4-Замість одного кабінету з'являється кабінетна система, разом з нею - явище "безпритульності" (неприкаяності, бродяжництва) дітей у школі.

5 - На обліку в школі в минулому навчальному році складалася 71 сім'я як неблагополучна. У цьому році - вже 74. І в кожній не по одній дитині.

 

 

Текст Тренінгу

 

Добрий день діти .

Давайте представимось . У вас  у кожного на стільцях є листочки у формі квіточок , які вам потрібно заповнити. Це буде ваша візитка, в якій ви напишете, якби ви  хотіли б щоб до вас звертались сьогодні інші учасники тренінгу (Наприклад це може бути назва квітки, згідно вашого  настрою та самопочуття).

Наприклад, я- незабудка- я хочу щоб ви мене не забували.

А зараз , будь ласка, представтесь та дайте відповіді на деякі запитання:

Додаток: Ватман на дошці із запитаннями

-Як би я  хотів(ла) щоб до мене звертались

-Як я  зараз почуваюсь

-Чи готовий(ва) до роботи . Якщо ні , то  чим це обумовлено. Чим мені може -допомогти група.

-Чого я чекаю від зустрічі

Під час відповідей я пропоную вам зробити різнокольоровий  папіровий шар. Це буде символом нашого єднання.

Для цього учасники під час відповідей формують по черзі паперовий шар.

Добре . Але що необхідно зібравшимся дуже різним , з різним насторем, почуттями людям  для плідної співпраці?

На столі, на дошці або у центрі круга укріпляюється лист паперу з надписом «Нам потрібні  правила».

Так,  для успішної роботи, для кращого порозуміння нам потрібні правила.  Та скажіть мені по черзі не перебивая один одного :

 Навіщо взагалі існують правила?

Чи є правила поведінки на уроках?

А навіщо?

Чи будуть правила поведінки на  тренінгу  не схожі на правила уроку. Чому?


Чим же ми будемо зараз  займатися?

- Іграми і вправами.  Бесідами на інтересні теми. Вивченням  деяких наших  психологічних якостей,  особливостей .

-Потім ми будемо обговорювати результат нашої зустрічі.


Я пропоную деякі з правил. Але якщо ви бажаєте ви можете їх змінити або додати .

Додаток: Соняшник з пелюстками, на яких написані правила

При оголошенні діти по черзі виходять та закріплюють пелюстки соняшника на яких записані правила.

-Звертатись один до одного по тренінговим іменам

-Бути впевненим що тебе не будуть перебивати

-Працювати активно, приймати участь у пропонованих вправах

-Не обговорювати за межами групи те що обговорюється, відбувається на заняттях.

-Мати тверду надію що тебе  ніхто не скривдить.


Та за мною зберігається право  відмовити будь якому учаснику бути присутнім, якщо він буде грубо порушувати основні правила. Це як у  спортивній грі ,наприклад у футболі, гравцям заборонено брати м’яч у руки. При порушенні гравця видаляють. І це не обговорюється.

Психологічний тренінг це теж гра із своїми правилами.

А зараз самий час трохи розслабитись та пограти:

Це гра –«Олівці»

Вправа виконується під музику

Суть гри в тому що  потрібно  утримувати олівці або авторучки з ковпачками затиснутими між пальцями стоячих поряд учасників. Спочатку учасники виконують підготовче завдання: розбиваються на пари, стають навпроти один одного на відстані 70-90 см и намагаються втримати 2 олівця, притиснув їх кінці подушечками вказівних пальців . Завдання-  не випускаючи олівці , виконувати рухи руками угору-униз, уперед-назад.

Після виконання підготовчого завдання група встає у свобідне коло( відстань між сусідами 50-60 см) , олівці затискаються між подушечками указівних пальців сусідів.

Група тримаючи олівці виконає завдання:

  • Підняти руки, опустити їх, повернути в попереднє положення;

  • Витягнути руки уперед, відвести назад;

  • Зробити шаг уперед, два шага назад, шаг уперед;

  • Нахилитись уперед, назад, вирівнятися;

  • Присісти, встати

Психологіний зміст вправи: При виконанні вправи від учасників потребується чітка координація сумісних дій на основі невербального сприйняття один одного. Якщо кожен учасник буде думати лише тільки про свої дії то вправу практично не можливо виконати.  Потрібно будувати свої дії з урахуванням рухів партнерів.

Обговорення:

Які дії повинен виконати кожен з учасників, щоб олівці у колі не випали? А на що орієнтуватися при виконанні цих дій ?

Як встановити з оточуючими необхідне для цього порозуміння, навчитися «відчувати» іншу людину?

Тренінг спрямований на  те щоб в грі  розвивати  необхідні для цього вміння. Наприклад координувати сумісні дії ,, « відчувати» та довіряти  людині, яка знаходиться  поряд . А такі вміння необхідні в багатьох життєвих ситуаціях.

А в яких саме , як ви вважаєте?

Діти , втомились? А кому сподобалось, хлопніть у долоні.

У кого гарний настрій - топніть ногою.

У кого вдома є домашні улюбленці? -присядьте.

А хто сьогодні хочаб один раз посміхнувся - зробіть шаг у перед?

Роблять шаг уперед ті, кому подобається  солодке.

Хто прийшов у школу не спізнився – зробіть шаг у перед?А хто є учнем 5  класу візіміть один одного за руки.

От бачите діти як багато у нас спільного

На дошці або в середені круга закріплюеться малюнок  «Шкільній шлях» (зображення гори: лівій схил зображений у вигляді крутого підйому- Це 1—4-й класи. Вони можуть бути зображені уступами, кожен з яких необхідно підпісать на малюнку. Далі зображена частка шляху в районі вершини. Він більш пологий, майже плато: 5—6-й класси — невеликий  підйом, 7-й клас — ледь помітна вершина, 8—9-й класи — початок пологого спуску. 10-й і 11-й класи — правий схил гори, спуск. Відстані між класами повинні бути однаковими, їх необхідно позначити прапорцями або стрілками). Учасникам потрібно на цій лінії знайти своє нинішнє місце на «Шкільній дорозі».

-Діти!  Уявить, що наша школа це велика цікава країна, а ви  мандрівники, за плечима яких важкий підйом. Подолавши найважчу частину свого шляху, ви майже досягли його середини і вирішили зробити привал. Згадайте  пройдену дорогу і обміркуйте майбутній шлях.

Що запам'яталося, які зустрічалися труднощі, що допомогло їх здолати (можна запропонувати продовжити фразу:

«У початковій школі мені більш всього запам'яталося...»), висловлюються всі по колу, передаючи один одному шар.

Відзначивши найцікавіші вислови, звернуть увагу

От бачите, діти - всі ви маєте досить великий шкільний досвід, тому подальший шлях має бути легше. Яким він буде?

Знову всі висловлюються по колу:

«У п'ятому класі мені хотілося б...». У висловах підкреслить оптимістичні чекання.

А пригадайте: « Що нового з'явилося в шкільному житті у зв'язку з переходом в 5-й клас. Узагальніть вислови і запропонуйте поміркувати:

Все нове, що з'явилося в 5-м- класі, — це цікаве або важке?

Після висловів

-Так, і важко і цікаво, при цьому у кожного з вас вже є достатній досвід для подолання труднощів, ви — досвідчені  мандрівники,  здолали майже половину шляху). Основна частина.

Звернути увагу учасників на відрізок «Шкільної дороги» з 5-го по 9-ій і повідомити,

« Це найважливіший відрізок дороги, яка і називається «Основна ланка школи».

«Що означає основна ланка?», -пояснюють ті, що бажають, передаючи м'яч один одному (підкресліть, що основне — це головне, то, від чого залежить все інше). Повідомити:

«Всі учасники приступили до подолання основної частини своєї шкільної дороги. Поміркуйте, як поступають при цьому досвідчені мандрівники? Висловлюються ті, що  бажають

-Перевірте, чи все узяли із собою, чи надійні поруч товариші, чим можуть допомогти іншим?

-Який багаж узяли з собою ви? (знання, досвід шкільного життя і т. п.)

- В чому надійність однокласників?

А давайте виконаем вправу «Компліменти»: учасники, сидячи в колі, по черзі беруть в руки паперовий шар, останні повинні назвати найпривабливіші межі того учасника, в якого в руках в даний момент знаходиться шар),

-Чим ти сам можеш допомогти іншим (можна виконувати в техніці «Продовж фразу»: «Краще всього мені вдається...»).

Підводячи підсумок вправи, підкреслити найбільш вдалі вислови учасників. Робиться узагальнення:

- Кожен, володіючи якими-небудь перевагами, може надавати підтримку іншим і, у свою чергу, покладатися на їх допомогу у важкій ситуації.


Для того щоб  шкільний шлях був не такий важкий у мене для вас є маленький подаруночок. Будь ласка  підійдіть до кошика та витягніть по одному фрукту. Покажіть які у вас фрукти. Як ви бачите фрукти різні ,тому у нас  вийшла група «мандаринка», «бананчик», «зеленее яблучко» та «червоне яблучко».Обьеднайтеся і зараз ми пограемо в таку гру, яка називається « 4 шляпи»  .

Додаток: 4 шляпи(червона,зелена,чорна,біла)

Групі«зеленее яблучко»я даю зелену шляпу.    Ваша задача розповісти що ви отримали під час попердньої гри з позиції разума ( які заняття, вміння вам надав тренінг. Що на вашу думку  корисне , а що ні .Де ви можете використовувати ці знання .)

     Групі«червоне яблучко» я даю червону шляпу. Ваше задача з позиції ємоцій та почуттів розповісти

     по черзі, що  у вас викликало позитивні хвилювання, а що негативні;

Групі «мандаринчик» я даю чорну шляпу. Вам пропонується покритикувати .Зауважте що вам не сподобалось, було неприємним, скучним та некорисним. Що, на вашу думку, могло б бути проведено по іншому, що не сподобалось.

Групі«бананчик» я даю білу шляпу. Похваліть нашу зустріч, Що сподобалось, що буде для вас корисно. Вчому ви бачити основні досягнення для себе окремо.

Вам надається 6 хвилин на обговорення, після яких ви коротко розповісте  про тренінг який відбувся, з позиції кольора який вам дістався.

Почнемо нашу бесіду з позиції разума-«зелена шляпа»..

А зараз поділимося відчуттями- « червона шляпа»…

Трохи посваримося-« чорна шляпа»…

  А при кінці згадаемо все добре-«біла шляпа»…

Я пропоную провести невеличке анкетування. У листочках завершіть , будь ласка, ці фрази так, як вважаете  потрібним. Підписувати цей лист не обовязково.

Додаток: листи з  « Анкета зворотнього звязку по тренінгу»

  1. На цьому тренінгу я…

  2. Основне чому я навчимся на занятті

  3. Більше всього мені запамяталось..

  4. Мені дуже сподобалось що на тренінгу..

  5. Я б дуже хотіла(ів) щоб при проведенні наступних тренінгів ведучий…

  6. Думаю,що після тренінга зміниться…

  7. Мені більше всього сподобалось…

-Ну ось закінчуеться наша сьогоднішня зустріч  . Давайте встанемо у тісне коло – так щоб бути пліч опліч.  Покладемо руки один одному на плечі ( Ведучий стае разом з усіма . Круг починає поступово вправо-вліво гойдатись ,у супроводі тексту та тихої морської музики )

«Уявимо що наш тренінг відбувався на кораблі ,ми стоїмо на ньому, нас обдуває легенький морський вітерець, під ногами мя'ко гойдається палуба. Корабель наближається до порту- скоро наш тренінг завершиться , ми зійдемо з палуби на берег і відправимось кожен своїм шляхом . Але зараз , доки ми ще всі разом , на кораблі , давайте поміркуемо, що ми можемо один одному подарувати , щоб наше майбутнє життя було цікавішим, креативнішим, більш вдалим. Давайте скажемо, що кожен з нас дарує групі. Я, наприклад дарую, вам оптимизм і впевненість у собі . Кажіть по черзі свої побажання, та це не скільки матеріальні побажання, скільки , наприклад життеві  якості, життеві позиції та ін.

«Ну ось наш корабель успішно прибув у порт. Зараз ми зійдемо на берег- з тренінга у реальнее життя. Але перед усім, давайте скажемо один одному «дякую», побажаемо успіхів та нагородимо себе оплисками.